Kontakty:
W celu prezentacji wszystkich kontaktów proszę kliknąć
Włochy są znaczącym krajem w południowej części Europy na półwyspie Apenińskim.
Od północy graniczą z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Wewnątrz Włoch znajdują się dwa państwa – enklawy: Watykan i San Marino. Częścią Włoch jest również teren graniczący ze Szwajcarią nazywany Campione d'Italia.
Włochy oblewają wody kilku akwenów Morza Śródziemnego: Morze Liguryjskie, Tyrreńskie, Jońskie i Adriatyckie. Do Włoch należą również dwie duże wyspy śródziemnomorskie: Sardynia i Sycylia.
Włochy są członkiem ONZ i NATO, Rady Europy, UE, Układu z Schengen i Strefy Euro.
Stolicą od 1870 roku jest Rzym.
Już w czasach antycznych na półwyspie istniały liczne państwa – miasta, częściowo w ramach greckiej kolonizacji a w północnej części miasta Eturii. W VIII w. n.e. założono miasto Rzym, które dzięki nieustannemu rozwojowi uzyskało dominującą pozycję na Europie a to na ponad tysiąc lat. Cesarstwo Rzymskie definitywnie upadło w 476 r. n.e.
Królestwo Włoch powstały w 1861 roku w wyniku połączenia państw na półwyspie przez Wiktora Emanuela II.
Po I wojnie światowej we Włoszech doszli do władzy faszyści na czele z Benitem Mussolinim. Podczas II wojny światowej Włochy przeszły na stroną hitlerowskich Niemiec, co doprowadziło do ich porażki. W 1946 roku zniesiono monarchię konstytucyjną i wprowadzono republikę parlamentarną, a tym samym Królestwo Włoch przestało istnieć.
Włochy leżą na Półwyspie Apenińskim i są ze trzech stron otoczone morzem. Długość wybrzeża włoskiego wynosi aż 7600 km. Teren jest przeważnie górzysty (Aply). Najwyższy szczytem (4748 m n.p.m.) jest Mont Blanc.
Na całym półwyspie i największej wyspie Morza Śródziemnego Sycylii rozciągają się Apeniny o wysokości dochodzącej do 3000 m n.p.m. Częste są trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów Wezewiusz i Etna.
Włochy dzielą się na 20 regionów, a te na 109 prowincji.
Włochy są jednym z najbardziej zaludnionych krajów świata (prawie 60 milionów). Liczne miasta mają ponad 100 000 mieszkańców a trzy (Rzym, Mediolan, Neapol) ponad milion.
We Włoszech przeważa wyznanie katolickie (85–90%), na co ogromny wpływ ma Watykan i osoba papieża. Pozostali obywatele to w większości ateiści a mała część to emigranci wyznający islam.
Przeważa narodowość włoska (94%). Emigranci pochodzą przede wszystkim z byłych kolonii i krajów północnoafrykańskich.
We Włoszech dobrze rozwinięty jest przemysł i rolnictwo, znaczące są jednak różnice pomiędzy przemysłowym południem a rolniczą północą. Znaczącą rolę odgrywa inżynieria mechaniczna (firmy FIAT Holding – FIAT, Iveco, Ferrari, Lancia, Alfa Romeo, Maserati), przemysł elektroniczny, chemiczny, tekstylny, papierniczy, spożywczy, budowlany oraz wyrób żelaza i stali.
Włochy należą do najliczniej odwiedzanych przez zagranicznych turystów krajów świata. Najpopularniejsze są antyczne i średniowieczne zabytki (Rzym, Florencja, Wenecja, Piza), plaże, góry (popularne ośrodki w Alpach – Dolomity i Alpy Julijskie) oraz wieś.
Turystów przyciągają również liczne festiwale (Wenecja, San Remo). We Włoszech znajduje się także 43 zabytki wpisane na listę UNESCO.