Narciarstwo

Od:
calendar
Do:
calendar
Ilość osób:
minus plus
Cena za osobę / noc:

Kraj / Region: 
plus
Ośrodek: 
plus
Typ zakwaterowania: 
plus
Wymagania: 
plus Zrušit vše
Wyszukaj

Kontakty

+48 222 198 188 » więcej

Kontakty:

W celu prezentacji wszystkich kontaktów proszę kliknąć

Warunki rezerwacji

Dlaczego warto z nami podróżować

  • Firma z ugruntowaną pozycją w branży turystycznej (rok założenia 1999)
  • Obszerna oferta obiektów wszelkich typów
  • Zakup on-line z możliwością wyboru według ponad 20 paramentów w wyszukiwarce
  • Szczegółowo opracowana oferta zawierająca informacje o okolicy
  • Dogodne wyszukiwanie przez mapę Google

Bośnia i Hercegowina

Podstawowe informacje

Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) to nadmorska republika federalna na Półwyspie Bałkańskim w południowowschodniej części Europy.

Kraj ten graniczy z Chorwacją , Serbią i Czarnogórą. Do 1992 roku był częścią byłej Jugosławii. Dostęp do morza mierzy jedynie 17 km (port Neum). Granice państwa w dużej mierze nie pokrywają się z granicami etnicznymi. Dostęp do morza dzieli Chorwację na dwie części.

Obecną Bośnię i Hercegowinę kształtowała historia, skomplikowana sytuacja narodowościowa i religijna oraz powiązane z nimi spory. Dziś jest to bezpieczny kraj, którego popularność wciąż rośnie.

Historia Bośni i Hercegowiny

Terytorium BiH było niegdyś częścią Cesarstwa Bizantyjskiego a następnie Królestwa Chorwacji i Królestwa Serbii. W XII w. Bośnia się usamodzielniła. W 1463 r. Bośnia została zdobyta przez Turków, podobnie jak w 1482 r bardziej górzysta Hercegowina.

Za panowania Imperium Osmańskiego liczni bośniaccy chrześcijanie przeszli na islam. W ten sposób powstała grupa etniczna – bośniaccy muzułmanie (Boszniacy).

Pod koniec XIX w. region stał się protektoratem Austro-Węgier, które go anektowały w 1908 r. Następnie stał się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, powstałego w 1918 r (w 1929 r pod nazwą Jugosławia). W Republice Jugosławii (od 1945 r.) Bośnia i Hercegowina stała się jedną z 6 republik związkowych.

W czasach kryzysu federacji na początku lat 90-tych powstały spory pomiędzy przywódcami bośniackich Muzułmanów, Chorwatów i Serbów pojawiły się rozbieżności na temat formowania niezależnego państwa.

Konflikt polityczny przekształcił się w starcia zbrojne, w których poległo wielu mieszkańców Bośni i Hercegowiny (m.in. w tzw. czystki etniczne) i które wzmocniły wzajemne animuje między narodami. Układ pokojowy został ratyfikowany przez wszystkie walczące strony 14.12.1995 r. w Paryżu.

Współczesna Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina składa się z dwóch organizmów: Bośniacko-Chorwackiej Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej, które wspólnie utworzyły tzw. Dystrykt Brczko.

Według danych z liczenia ludności z 1991 r. w BiH żyło 44% Bośniaków, 31% Serbów i 17% Chorwatów, 6% określiło swoją narodowość jako jugosłowiańską.

88% Chorwatów to katolicy, ponad 90% Bośniaków to muzułmanie a 99% Serbów jest wyznania prawosławnego.

Wypoczynek w Bośni i Hercegowinie

Zwiedzanie Bośni i Hercegowiny przyniesie Państwu wiele niezapomnianych wrażeń. Zachęcamy do zwiedzenia zabytkowych miast (Mostar, Sarajevo), które zaskoczą i oczarują Państwa niepowtarzalnym wpływem islamskich tradycji kulturowych i religijnych, przepiękną przyrodą i górami skrywającymi wyjątkowy kurort narciarski Jahorina .


Footer image