Kontakty:
W celu prezentacji wszystkich kontaktów proszę kliknąć
Sarajewo (Сарајево) – stolica Bośni i Hercegowiny. Jest również siedzibą Federacji Bośni i Hercegowiny oraz jednej z jednostek administracyjnych Federacji Bośni i Hercegowiny – kantonu Sarajewo.
Historyczną częścią Sarajewa jest również oddzielone w latach 90-tych XX w. nowe miasto Wschodnie Sarajewo znajdujące się na terytorium Republiki Serbskiej.
Jest to polityczne, ekonomiczne i kulturalne centrum państwa. Jest to również największe miasto kraju (315 000 mieszkańców).
W średniowieczu obszar dzisiejszego Sarajewa składał się z zespołu wsi (ze wspólnym rynkiem) i twierdzy Vrhbosna. Już w 1239 r. została utworzona Katedra pod wezwaniem św. Petera. Nazwa Vrhbosna jest nadal używany przez lokalną diecezję katolicką. Od roku 1263 istniała tu również cytadela, która została zniszczona w czasie okupacji wojsk osmańskich w XV wieku.
Turcy podbili w miasto w 1435 r. Stopniowo zaczęto wykazywać wpływ Stambułu i rozprzestrzenianić islam. W drugiej połowie XV wieku powstały podwaliny dzisiejszego miasta.
W 1697 wojska austriackie splądrowały miasto. Pomimo tego, iż Sarajewo zostało odzyskane, nigdy nie osiągneło takiego dobrobytu, jak wcześniej.
W 1878 roku zdecydowano, że Bośnia i Hercegowina będzie okupowana przez Austro-Węgry, Bośnia stała się protektoratem Imperium a Sarajewo jego stolicą. Miasto zaczęło się wyraźnie zmieniać architektonicznie: z miasta orientalnego w miasto w europejskim stylu. Wkrótce nastał szybki rozwój - utworzono fabryki, szkoły, tory kolejowe i tramwajowe.
Sarajewo zapisało się na kartach historii za sprawą zamachu, który się tam rozegrał 28.czerwca 1914 r. Było to wydarzenie historyczne o znaczeniu międzynarodowym, gdyż zastrzelono następcę tronu Austro-Węgier Franciszka Ferdynanda d'Este. Napastnikiem był serbski nacjonalista Gavrilo Princip. Wydarzenie to doprowadziło do I wojny światowej.
Po wojnie i powstaniu Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, sytuacja się uspokoiła Radykalna zmiana w układzie sił politycznych przyniosła dopiero II wojna światowa.
Po rozpadzie Królestwa Jugosławii na terytorium Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny powstało faszystowskie Niezależne Państwo Chorwackie. Za panowania tzw.Ustaszów dochodziło do zagłady głównie Serbów i Żydów i próby eskalacji stosunków Boszniaków z bośniackimi Serbami.
Po wyzwoleniu miasta przez jugosłowiańskich partyzantów i powstaniu Jugosławii jako socjalistycznego federalnego państwa, Sarajwo stało ponownie centrum Bośni i Hercegowiny. Prowincjonalne miasto ponownie stało się jednym z głównych miast na Bałkanach.