Narciarstwo

Od:
calendar
Do:
calendar
Ilość osób:
minus plus
Cena za osobę / noc:

Kraj / Region: 
plus
Ośrodek: 
plus
Typ zakwaterowania: 
plus
Wymagania: 
plus Zrušit vše
Wyszukaj

Kontakty

+48 222 198 188 » więcej

Kontakty:

W celu prezentacji wszystkich kontaktów proszę kliknąć

Warunki rezerwacji

Dlaczego warto z nami podróżować

  • Firma z ugruntowaną pozycją w branży turystycznej (rok założenia 1999)
  • Obszerna oferta obiektów wszelkich typów
  • Zakup on-line z możliwością wyboru według ponad 20 paramentów w wyszukiwarce
  • Szczegółowo opracowana oferta zawierająca informacje o okolicy
  • Dogodne wyszukiwanie przez mapę Google

Francja

Podstawowe informacje

Francja  (Republika Francuska) jest unitarnym państwem demokratycznym, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej.

Częścią Republiki Francuskiej są również zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Holandią. Kraj jest połączony z Wielką Brytanią przez Eurotunel przebiegający pod kanałem La Manche.

Geopolityka

Francja jest członkiem Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO),  jednym z krajów założycielskich Unii Europejskiej (UE) oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa z prawem veta, jednym z ośmiu uznawanych mocarstw nuklearnych i członkiem G8.

Główne prawa, które Francja musi przestrzegać zawarte są w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela z 1789 roku. Pod względem ekonomii Francja jest jednym z najmocniejszych krajów świata.

Przez wieki Francja odgrywała ważną rolę w życiu kulturalnym Europy. Wieli stylów architektonicznych zachodniej kultury oraz większość stylów w sztuce nowożytnej powstało w paryskiej komunie artystycznej.

Geografia

Lądowa część Francji zajmuje powierzchnię niecałych 550 000 km². We Francuskich Alpach znajduje się najwyższa góra zachodniej Europy - Mont Blanc (4810 m n.p.m.).

Oprócz Paryża (ponad 12 mln mieszkańców), większymi miastami Francji są Marsylia, Lyon, Lille, Nicea, Nantes, Strasbourg, Montpellier i Bordeaux.

Zagraniczne terytoria nie są uważane za część Republiki Francuskiej a ich teritoria nie są uwzględniane do terytorium Francji czy UE. Terytoria na Pacyfiku jednak nadal używają franka jako swoją walutę.

Historia Francji

Granice współczesnej Francji pokrywają się mniej więcej z granicami starożytnej Galii, która była zamieszkana przez celtyckich Galów. Galowie zostali podbici przez Rzymian w I wieku p.n.e. Ostatecznie Galowie przejęli kulturę oraz mowę najeźdźców. Podobnie było z chrześcijaństwem, które zostało przyjęte na tych terenach w II wieku n.e. i III wieku n.e.

Monarchia swą największą świetność osiągnęła za panowania Ludwika XIV (XVII / XVII w). W tym okresie Francja miała ogromny wpływ na europejską politykę, ekonomię i kulturę. Francja była monarchią do 1792, kiedy to w wyniku rewolucji francuskiej została utworzona I Republika Francuska. Napoleon Bonaparte przejął kontrolę w republice w 1799 przyjmując tytuł I Konsula. W maju 1804 roku Francja została proklamowana cesarstwem. W wyniku kilku wojen jego armie podbiły wiele krajów, ustanawiając w nich władców wywodzących się z rodziny Bonapartego. W następstwie upadku Napoleona w 1815 we Francji zostaje przywrócona monarchia.

Pomimo tego, że Francjawyszła zwycięsko z dwóch wojen światowych, podczas XX wieku traciła swoją moc i wpływy mocarstwowe.

Ludność i religia Francji

W 1996 w miastach zamieszkiwało 73% ludności. W 2011 roku według badań Narodowego Instytutu Statystycznego we Francji mieszkało 65 mln ludzi. Społeczeństwo tworzą w ogromnej większości Francuzi których było 53,3 mln (82% ogółu). Państwo francuskie nie uznaje prawnie mniejszości narodowych, jednak do znaczących mniejszości narodowych i etnicznych można zaliczyć: Muzułmanów - 6,5 mln (10% ogółu) oraz innych emigrantów - 5,2 mln (8% ogółu).

Jeśli chodzi o religię dominują wyznawcy katolicyzmu (48,5 – 52% społeczeństwa), poza którymi jedyną większą wspólnotę religijną tworzą muzułmanie. Oprócz tego we Francji mieszkają m.in. protestanci, żydzi, buddyści oraz hinduiści i sikhowie. Znaczny odsetek ludności kraju stanowią ateiści.

Wypoczynek we Francji

Francja przez całe stulecia odgrywała bardzo ważną rolę nie tylko na arenie europejskiej, ale również światowej. Turystom może zaoferować wysokiej jakości usługi i wyśmienitą kuchnię, ale również niezliczone atrakcje kulturalne, zabytki oraz przepiękne krajobrazy.

Interaktywna mapa

Francja - regiony

Narciarstwo - kraje


Footer image