Narciarstwo

Od:
calendar
Do:
calendar
Ilość osób:
minus plus
Cena za osobę / noc:

Kraj / Region: 
plus
Ośrodek: 
plus
Typ zakwaterowania: 
plus
Wymagania: 
plus Zrušit vše
Wyszukaj

Kontakty

+48 222 198 188 » więcej

Kontakty:

W celu prezentacji wszystkich kontaktów proszę kliknąć

Warunki rezerwacji

Dlaczego warto z nami podróżować

  • Firma z ugruntowaną pozycją w branży turystycznej (rok założenia 1999)
  • Obszerna oferta obiektów wszelkich typów
  • Zakup on-line z możliwością wyboru według ponad 20 paramentów w wyszukiwarce
  • Szczegółowo opracowana oferta zawierająca informacje o okolicy
  • Dogodne wyszukiwanie przez mapę Google

Sarajevo - Bośnia i Hercegowina

Podstawowe informacje

Sarajewo (Сарајево) – stolica Bośni i Hercegowiny. Jest również siedzibą Federacji Bośni i Hercegowiny oraz jednej z jednostek administracyjnych Federacji Bośni i Hercegowiny – kantonu Sarajewo.

Historyczną częścią Sarajewa jest również oddzielone w latach 90-tych XX w. nowe miasto Wschodnie Sarajewo znajdujące się na terytorium Republiki Serbskiej.

Jest to polityczne, ekonomiczne i kulturalne centrum państwa. Jest to również największe miasto kraju (315 000 mieszkańców).

Historyczny rozwój Sarajewa

W średniowieczu obszar dzisiejszego Sarajewa składał się z zespołu wsi (ze wspólnym rynkiem) i twierdzy Vrhbosna. Już w 1239 r. została utworzona Katedra pod wezwaniem św. Petera. Nazwa Vrhbosna jest nadal używany przez lokalną diecezję katolicką. Od roku 1263 istniała tu również cytadela, która została zniszczona w czasie okupacji wojsk osmańskich w XV wieku.

Turcy podbili w miasto w 1435 r. Stopniowo zaczęto wykazywać wpływ Stambułu i rozprzestrzenianić islam. W drugiej połowie XV wieku powstały podwaliny dzisiejszego miasta.

W 1697 wojska austriackie splądrowały miasto. Pomimo tego, iż Sarajewo zostało odzyskane, nigdy nie osiągneło takiego dobrobytu, jak wcześniej.

W 1878 roku zdecydowano, że Bośnia i Hercegowina będzie okupowana przez Austro-Węgry, Bośnia stała się protektoratem Imperium a Sarajewo jego stolicą. Miasto zaczęło się wyraźnie zmieniać architektonicznie: z miasta orientalnego w miasto w europejskim stylu. Wkrótce nastał szybki rozwój - utworzono fabryki, szkoły, tory kolejowe i tramwajowe.

Niespokojny wiek XX

Sarajewo zapisało się na kartach historii za sprawą zamachu, który się tam rozegrał 28.czerwca 1914 r. Było to wydarzenie historyczne o znaczeniu międzynarodowym, gdyż zastrzelono następcę tronu Austro-Węgier Franciszka Ferdynanda d'Este. Napastnikiem był serbski nacjonalista Gavrilo Princip. Wydarzenie to doprowadziło do I wojny światowej.

Po wojnie i powstaniu Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, sytuacja się uspokoiła Radykalna zmiana w układzie sił politycznych przyniosła dopiero II wojna światowa.

Po rozpadzie Królestwa Jugosławii na terytorium Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny powstało faszystowskie Niezależne Państwo Chorwackie. Za panowania tzw.Ustaszów dochodziło do zagłady głównie Serbów i Żydów i próby eskalacji stosunków Boszniaków z bośniackimi Serbami.

Po wyzwoleniu miasta przez jugosłowiańskich partyzantów i powstaniu Jugosławii jako socjalistycznego federalnego państwa, Sarajwo stało ponownie centrum Bośni i Hercegowiny. Prowincjonalne miasto ponownie stało się jednym z głównych miast na Bałkanach.Interaktywna mapa regionów

Sarajevo - ośrodki

Bośnia i Hercegowina - pozostałe regionu

Narciarstwo - kraje


Footer image