Narciarstwo

Od:
calendar
Do:
calendar
Ilość osób:
minus plus
Cena za osobę / noc:

Kraj / Region: 
plus
Ośrodek: 
plus
Typ zakwaterowania: 
plus
Wymagania: 
plus Zrušit vše
Wyszukaj

Kontakty

+48 222 198 188 » więcej

Kontakty:

W celu prezentacji wszystkich kontaktów proszę kliknąć

Warunki rezerwacji

Dlaczego warto z nami podróżować

  • Firma z ugruntowaną pozycją w branży turystycznej (rok założenia 1999)
  • Obszerna oferta obiektów wszelkich typów
  • Zakup on-line z możliwością wyboru według ponad 20 paramentów w wyszukiwarce
  • Szczegółowo opracowana oferta zawierająca informacje o okolicy
  • Dogodne wyszukiwanie przez mapę Google

Park Narodowy Triglav - Słowenia

Podstawowe informacje

Triglavski Park Narodowy (Triglavski narodni park, TNP) rozpościera się na północnym zachodzie Słowenii w Aplach Julijskich. Jest to jedyny park narodowy Słowenii i jeden z największych terenów chronionych w Alpach. Najwyższym szczytem jest Triglav (2864 m n.p.m.) położony w samym środku parku, jest jednocześnie symbolem Słowenii.

Historia TNP

W 1924 roku Dolina Triglavskich jezior została ogłoszona terenem chronionym. W 1961 roku parkiem narodowym został teren o powierzchni 2000 ha, który do obecnych rozmiarów (848 km 2) został rozszerzony w 1981 roku. Administracja Parku ma swoją siedzibę w mieście Bled, gdzie mieści się również największy punkt informacyjny.

Bogactwo przyrody TNP

Dwie trzecie parku znajduje się na granicy lasu i położone jest na wysokości 500 – 2800 m n.p.m. Większość parku to wysokogórski kras. Najwyższym punktem jest Triglav (2864 m n.p.m.) a najniższym Tolminka (180 m n.p.m.).

Większość rzek wpada do Sočy i do Savy Dolinki. Soča ma swoje źródło pod szczytem Jalovec a dzięki czystości i różnorodności jest uważana za jedną z najpiękniejszych europejskich rzek. Soča należy do rozlewiska Adriatyku.

Najdłuższą rzeką Słowenii jest Sava (po połączeniu Savy Dolinki a Savy Bohinjki), która wpływa do Morza Czarnego.

Na terenie parku znajduje się większość słowińskich jezior pochodzenia polodowcowego (Bohinjsko jezero, Triglavskie jeziora, Kriška, Krnskie jezioro). Najsłynniejsze wodospady to Savica, Peričnik, Skočniki i wodospad na potoku Martuljek.

Skały wapienne dominująca całym terenie a na niektórych miejscach tworzą grube warstwy (np. północny stok Triglavu). Powstały one w wyniku nanosów 200 milionów lat temu.

Triglav

Na samym szczycie najwyższej góry Słowenii – Triglavie znajduje się Aljažev stolp czyli słup Jakuba Aljaža (od nazwiska księdza, który kazał go tam postawić w 1895 roku).

Północny stok Triglavu mierzy 3 km szerokości i 1 km wysokości. Dolina Vrataprowadzi do Północnego stoku Triglavu, gdzie znajduje się pomnik ku czci poległych podczas II wojny światowej partyzantów. Dwupoziomowy wodospad Paričnik v Dolině Vrata jest chronionym zabytkiem przyrody.

Triglavsko brezno (Przepaść Triglavska) to najgłębsza polodowcowa przepaść Słowenii, którą odkryło topnienie Triglawskiego lodowca.

Pokljuka

Morkadła: Wielkie Bledskie Mokradło (Veliko Blejsko barje), Goreljek i Šijec to najbardziej znane górskie mokradła w Europie. Pokljušska soutěska leży na południowych zboczach Pokljuky.

Wypoczynek w TNP

Triglavski Park Narodowy oferuje liczne atrakcje i spędzenie aktywnego wypoczynku oraz beztroskiego relaksu przez cały rok. Romantyczny Bled zachęca do przyjemnego wypoczynku we dwoje. Malownicze miasteczko Kranjska Gora to słynne centrum Gorenjska i zarazem słynny ośrodek sportów zimowych.

Region Bohinj jest popularnym (i pomimo tego spokojnym) ośrodkiem sportowym. W zimie dolina zamienia się w centrum sportów zimowych, latem natomiast w raj dla miłośników sportów wodnych sportów (kajak na Savě Dolince), alpinistów i wędkarzy.

Na południowej granicy TNP, w regionie Bovec i okolicy Trenta można podziwiać jedną z najwyraźniejszych i najpiękniejszych europejskich rzek – szmaragdową Sočę, oraz wymowną historię – wspomnienie jednej z najgorszych walk I wojny światowej.
Footer image