Narciarstwo

Od:
calendar
Do:
calendar
Ilość osób:
minus plus
Cena za osobę / noc:

Kraj / Region: 
plus
Ośrodek: 
plus
Typ zakwaterowania: 
plus
Wymagania: 
plus Zrušit vše
Wyszukaj

Kontakty

+48 222 198 188 » więcej

Kontakty:

W celu prezentacji wszystkich kontaktów proszę kliknąć

Warunki rezerwacji

Dlaczego warto z nami podróżować

  • Firma z ugruntowaną pozycją w branży turystycznej (rok założenia 1999)
  • Obszerna oferta obiektów wszelkich typów
  • Zakup on-line z możliwością wyboru według ponad 20 paramentów w wyszukiwarce
  • Szczegółowo opracowana oferta zawierająca informacje o okolicy
  • Dogodne wyszukiwanie przez mapę Google

Bohinj - Słowenia

Podstawowe informacje

Bohinj (niem. Wochein) to alpejska dolina oraz region w północnozachodniej części Słowenii, w Alpach Julijskich. Dolina obejmuje rozlewisko rzeki Savy Bohinjki, tzn.Górną i Dolną Bohinjską Dolinę, Nomenjską Dolinę, Doliną Ukanc oraz przepiękne polodowcowe Bohinjsko Jezioro.

Region Bohinj obejmuje jednak znacznie większy obszar niż Dolina Bohinjska. Masyw górski Dolny Bohinj jest południową granicą regionu, natomiast rzeka Sava i jej kanion między Jelovicą a Pokljuką – wschodnią, Triglav – najwyższy szczyt Slowenii - północną

Wodne bogactwo regionu Bohinj

Bohinjsko Jezioro jest największym słoweńskim stałym jeziorem, liczy 4100 m długości, 1200 m szerokośc a największa głębokość to 45 m. Jezioro jest pochodzenia tektoniczno – lodowcowego.

Sava Bohinjka, która wpływa wraz z Savą Dolinką do Savy, zaczyna swój bieg w połączeniu rzek Mostnica i Jezernica, Sava Dolinka natomiast ma ujście z jeziora Bohinj (w odróżnieniu do licznych potoków, które wpływają do rzeki).

Największą z nich jest Savica, której źródło i wodospad są pochodzenia krasowego. Przy normalnym stanie wody Savica znajduje się na wysokości 836 m n.p.m. Duży wodospad spada do przepaści wysokości 70 m. Na wysokości 790 m n.p.m. znajduje się jeszcze jedno źródło – tzw. Mały wodospad. Przy niskim stanie wody Duży wodospad wysycha.

Do popularnych celów wycieczkowych należy źródło potoku Bistrica i wodospady Grmečic, godne zobaczenia są również wodospady w dolinie rzeki Ribnice (trudno dostępne), wodospady Govic, Mostnice oraz Peračica (102 m).

Bogactwo przyrodnicze regionu Bohinj

Przeważająca część regionu Bohinj wraz z jego obszarem wysokogórskim należą dą Triglavskiego Parku Narodowego (TPN). W Bohinj rośnie ponad tysiąc gatunków roślin. Jest to jeden z najbogatszych regionów alpejsko – apenińskiej flory w Europie. Znajdują się tu liczne endemity (gatunki unikalne dla danego miejsca albo regionu, występujące na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujące naturalnie): orzeł górski (planinski orel), dziki kogut oraz kozice.

Przeszłość i teraźniejszość regionu Bohinj

Liczne odkrycia historyczne wskazują, iż dolina była osiedlona już w okresie brązu. Dzięki względnemu odizolowaniu rozwinął się tu specyficzny dialekt, znacznie różniący się od okolicznych. Równie interesujące są różnice w dialektach w pojedynczych wewnętrznych dolinach. Ludzie żyją tu w 24 gminach, z których największą jest Bohinjska Bistrica.

O Bohinj krążą liczne legendy i mity. Według jednej z nich Bóg rozdzielając ziemię między ludzi, zapomniał o małej, cichej grupie, która nie domagała się ziemi ani uwagi tak jak pozostali. Ze względu na ich skromność i cierpliwość Bóg darował im najpiękniejszy kawałek ziemi, który pierwotnie chciał zachować dla siebie. Od tej pory „Boh – inj“ nosi jego imię.

Region Bohinj jest ważnym i (pomimo popularności) spokojnym ośrodkiem turystycznym. Zimą dolina staje się centrum sportów zimowych, latem natomiast centrum sportów wodnych (kajak na Savie Dolince), rajem dla turystów, alpinistów i wędkarzy.




Footer image